Otčenáš pre nás absolventov

Autor: Andrea Fedorovičová | 14.1.2012 o 15:36 | (upravené 17.1.2012 o 8:08) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  287x

Je spravodlivý štát, v korom absolventi vysokých škôl nedostanú napriek niekoľkomesačnej snahe a dokázateľnému záujmu ani len šancu pracovať?

Myslím, že nie som jediná, čo v tomto smere v súčasnosti pociťuje obrovskú krivdu. Pracovný trh je preplnený a zamestnávatelia si určujú veľmi vysoké podmienky pre prijatie do zamestnania. Je to na jednej strane pochopiteľné, nik predsa nechce, aby plytval jeho finančnými zdrojmi človek nekompetentný a bez seriózneho záujmu. No čo ak ide o niekoho s relevantnými vedomosťami a nadšením pre svoj ďalší rozvoj? Poznám mnoho takých ľudí. A prevažná väčšina z nich sa opakovane zmieta medzi pohovormi a prísľubmi uzatvorenia pracovných zmlúv, pričom tieto nikdy neuzrú svetlo sveta.

Pokiaľ už nie ste študent, zamestnávateľ predsa musí za vás platiť odvody, a to sa dnes nikomu nechce, pokiaľ nemá zamestnanca riadne ´preklepnutého´.

No zamyslite sa. Absolvent, ktorý má more teoretických skúseností a za sebou niekoľkoročnú nehonorovanú prax vo svojom odbore počas štúdia, sa ocitne v rokovacej miestnosti na pohovore. Možno je trochu nervózny a svoje prednosti neodprezentuje s takou dávkou sebavedomia a entuziazmu ako jeho potenciálny zamestnávateľ očakáva alebo mu chýba jeden jediný z palety predpokladov pre uzavretie pracovnej zmluvy a zamestnávateľ sa už automaticky dištancuje. Namiesto toho, aby si overil uchádzačove schopnosti v praxi, mu len zatvorí dvere pred nosom. Koľkí z vás ste takéto niečo zažili? A koľkí z vás to zažívate opakovane?

V prípade, že ste žena, máte to ešte ťažšie, pretože budúci zamestnávateľ už automaticky počíta s tým, že raz budete chcieť rodiť deti. Počas doby, kedy si čerpáte materskú, vás totiž štát zamestnávateľovi prepustiť zakazuje a zároveň mu ukladá povinnosť namiesto vás zohnať náhradu, ktorá za vás prácu urobí. Ako náhle by ste sa vrátili do práce, je vám povinný vyplatiť minimálne takú mzdu, ako poberal človek zamestnaný počas vašej materskej na vašom mieste a musí vám taktiež poskytnúť plnú dovolenku ako keby ste po celú tú dobu riadne pracovali. Takže by ste zo zákona mali nárok na niekoľko mesiacov platenej dovolenky. A do takéhoto ´rizika´ by napokon šiel pochopiteľne málokto.. No povedzte, nie je toto nespravodlivé?

Zamestnávatelia sa boja experimentovať, preto len mizivé percento mladých ľudí získa prácu hneď po škole. Zároveň sa neustále predlžuje čas odchodu do dôchodku, takže starí zaberajú miesta novým, mladším a energickejším.

Povedzte mi, kde má mladý človek nabrať pracovné skúsenosti, ktoré zamestnávateľ automaticky vyžaduje – ide obvykle o niekoľko rokov praxe na obdobnej pozícii - keď už pri prvotnej snahe uchádzača o dané miesto, je jeho cesta k možnosti sa realizovať zahataná. Potom sa stáva každodenným rituálom, že fundovaná mládež končí pri regáli v obchodnom dome. Vysvetlite mi prosím vás, ako má pri takomto zaobchádzaní zotrvať človek motivovaný, že raz naozaj bude robiť na primeranej pozícii, ktorá zosobňuje jeho skutočné osobnostné predpoklady?

Nečudujem sa, že potom mladí ľudia húfne cestujú za prácou do zahraničia. V našom systéme sú totiž obrovské diery a na vytvorenie nových pracovných miest štát jednoducho nemá prostriedky. A naši slovenskí papaláši sa neprestajne vyhovárajú na krízu.. zamyslite sa prečo..

A posledný bonus: kým neodpracujete minimálne dva roky na plný úväzok, darmo budete žiadať o podporu v nezamestnanosti, štát vám v prípade núdze nedá ani korunu, so životným minimom sa môžete rozlúčiť a nech sa páči, naďalej okrádajte vlastnú rodinu. Však koho to zaujíma.

A teraz mi povedzte, nechcete ZMENU?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúte po minúte: Dodávka vrazila do ľudí v Barcelone, polícia hovorí o terorizme

Dvaja ozbrojenci sa zabarikádovali v bare, nie je jasné, či držia rukojemníkov.

EKONOMIKA

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky aj na mäso.


Už ste čítali?